Co trzeba zrobić, żeby zostać księgową?

tlo

Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej nie jest prosty, a zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach stale się zmienia. Jednak w związku z tym, że nowe firmy cały czas pojawiają się na rynku, stale rośnie popyt na obsługę księgową przedsiębiorstw. Właśnie dlatego wiele osób interesuje się podjęciem pracy w księgowości. Taka osoba zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem ksiąg rachunkowych, katalogowaniem faktur czy dopełnianiem wszelkich niezbędnych formalności, do których zobowiązana jest firma na przykład wobec urzędu skarbowego czy innych instytucji. Co trzeba zrobić, żeby zostać księgową?

Studia wyższe czy kurs?

Często od kandydatów, którzy chcą podjąć pracę na stanowisku księgowych, oczekuje się, by ukończyli studia wyższe. Preferowana jest również odpowiednia specjalność, czyli rachunkowość albo finanse. Warto jednak wspomnieć, że zdarza się tak, że osoby, które nie studiowały bądź kończyły kierunek niezwiązany z księgowością, chciałyby rozpocząć karierę na stanowisku księgowego. Jest to możliwe, jednak w takim przypadku należy ukończyć kurs księgowości. W przypadku niektórych przedsiębiorstw takie kwalifikacje wystarczą, jednak dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład odbywanie studiów w trybie zaocznym, ponieważ wykształcenie z pewnością pozwoli na pracę w większej liczbie przedsiębiorstw, a także stworzy szansę do rozwoju na ścieżce zawodowej. Po ukończeniu kursu niezbędne może okazać się również odbycie praktyk lub stażu, które w praktyczny sposób przygotują do podjęcia pracy na samodzielnym stanowisku.

Pozostałe kompetencje i umiejętności

Praca księgowej wiąże się z wieloma obowiązkami, którym muszą towarzyszyć odpowiednie umiejętności czy kompetencje. Prowadzenie ksiąg handlowych czy innych dokumentacji najczęściej wiąże się z koniecznością korzystania z komputera. Właśnie dlatego osoby, które chcą pracować w dziale księgowości, powinny biegle posługiwać się komputerem ze szczególnym naciskiem na pakiety office oraz programy do księgowości. W zależności od tego, do jakiej firmy aplikuje kandydat, niezbędna może okazać się również znajomość co najmniej jednego języka obcego. Warto również pamiętać, że do pracy księgowej przydadzą się również umiejętności matematyczne i analityczne. Osobę, która chce podjąć się pracy na tym stanowisku, powinna cechować również sumienność, odpowiedzialność, a także umiejętność pod presją czasu.

Wróć

Copyright © 2021 Perfekt Biuro Rachunkowe. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Created by: Weben.pl