BLOG

tlo

Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

W Polsce funkcjonują cztery podstawowe formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa. Nie wszystkie dostępne są dla każdego przedsiębiorcy, ale zwykle właściciel firmy ma pewien wybór. Analiza zalet i wad dostępnych rozwiązań powinna wskazać, które będzie najkorzystniejsze w jego sytuacji.

Czytaj więcej

Od czego są zależne ceny usług księgowych?

Cena usług księgowych nie powinna być jedynym kryterium, ale ponieważ różnice w cennikach bywają znaczące, to dla wielu przedsiębiorców jest to czynnik kluczowy. Warto mieć jednak świadomość, że na cenę wpływa wiele różnych elementów i zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z zakresem usług oferowanych w określonym pakiecie cenowym. Na samym początku warto ustalić zakres współpracy, zwłaszcza jeśli część obowiązków księgowych jest wykonywana osobiście. Większą stawkę zapłacimy za kompleksową usługę księgową i jest to najczęściej wybierany typ współpracy z biurem rachunkowym.

Czytaj więcej

5 ciekawych filmów z księgowymi w tle

Praca księgowego wydaje Ci się monotonna i nudna? Wydawać by się mogło, że księgowość nie jest typowym tematem dla filmów, a jednak wielokrotnie na dużym i małym ekranie pojawiały się motywy związane z podatkami, rachunkowością i finansami. Chociaż zajmowanie się tymi zagadnieniami rzeczywiście wymaga przede wszystkim wiedzy, cierpliwości i skrupulatności, to jednak księgowi są ludźmi z pasją i wielkim zaangażowaniem. Poznaj filmy z księgowymi w tle, które zdecydowanie warto obejrzeć.

Czytaj więcej

Zgłoszenie pracownika do ZUS po terminie. Co za to grozi?

Pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej ma obowiązek terminowego zgłoszenia ich do ubezpieczeń ZUS. Musi to zrobić poprzez deklarację zgłoszeniową ZUS ZUA w ciągu 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Co w sytuacji, gdy do zgłoszenia pracownika nie dojdzie w odpowiednim czasie? Jakie konsekwencje za to grożą pracodawcy?

Czytaj więcej

Rozliczenie podatku UK. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Osoby, które były zatrudnione w Wielkiej Brytanii, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego nawet po powrocie do Polski. Jakie dokumenty są potrzebne, ale rozliczyć podatek z UK? Podpowiadamy w dalszej części naszego wpisu.

Czytaj więcej

Od stycznia 2021 niektóre osoby pracujące za granicą zapłacą wyższe podatki. Jak to możliwe?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący za granicą są zobowiązani do rozliczania wszystkich swoich dochodów w Polsce, niezależnie od tego, w jakim kraju je uzyskali. Do tej pory część z nich mogła korzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, jednak od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe przepisy, które znacząco ograniczyły tę możliwość. Na jakiej zasadzie ulga abolicyjna pozwala płacić niższe podatki, kto i ile straci na wprowadzonych zmianach podatkowych, a kogo one nie obejmują? Wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

Czytaj więcej

Copyright © 2021 Perfekt Biuro Rachunkowe. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Created by: Weben.pl