Od czego są zależne ceny usług księgowych?

tlo

Cena usług księgowych nie powinna być jedynym kryterium, ale ponieważ różnice w cennikach bywają znaczące, to dla wielu przedsiębiorców jest to czynnik kluczowy. Warto mieć jednak świadomość, że na cenę wpływa wiele różnych elementów i zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z zakresem usług oferowanych w określonym pakiecie cenowym. Na samym początku warto ustalić zakres współpracy, zwłaszcza jeśli część obowiązków księgowych jest wykonywana osobiście. Większą stawkę zapłacimy za kompleksową usługę księgową i jest to najczęściej wybierany typ współpracy z biurem rachunkowym.

O tym ile kosztuje usługa księgowa, w znacznej mierze decyduje zakres prowadzonej działalności i wybrana forma opodatkowania. Więcej kosztuje prowadzenie pełnej księgowości niż księgowość uproszczona. Na cenę usług księgowych wpływa także ilość dokumentów – inny cennik obowiązuje przy kilku fakturach a inny przy kilkudziesięciu, ponieważ ilość pracy, jaką trzeba wykonać, jest różna.

Co wpływa na cenę usług księgowych?

Kolejna kwestia to kompetencje pracowników i prestiż biura – usługi księgowych o ugruntowanej pozycji na rynku i z wieloletnim stażem zwykle kosztują więcej. Nie oznacza to jednak, że małe biura oferujące niższe stawki są gorsze – wybierając biuro najlepiej kierować się stosunkiem ceny do jakości świadczonych usług.

Biura księgowe korzystają z licencjonowanego oprogramowania, które także niemało kosztuje. Nie bez znaczenia jest wysokość składki OC oraz zakres ubezpieczenia. Księgowa musi wynająć biuro i opłacić koszty jego eksploatacji. Na cenę usług biurowych niejednokrotnie wpływa czynsz – im bardziej prestiżowa dzielnica tym opłaty są wyższe. Poza tym dobre biuro księgowe inwestuje w kompetencje swoich pracowników i część zysków przeznacza na szkolenia podnoszące kwalifikacje.

Wróć

Copyright © 2021 Perfekt Biuro Rachunkowe. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Created by: Weben.pl