Rozliczenie podatku UK. Jakie dokumenty będą potrzebne?

tlo

Osoby, które były zatrudnione w Wielkiej Brytanii, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego nawet po powrocie do Polski. Jakie dokumenty są potrzebne, ale rozliczyć podatek z UK? Podpowiadamy w dalszej części naszego wpisu.

Zwrot podatku z Anglii — najważniejsze dokumenty

Do rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii niezbędny jest dokument P45 lub P60.

  • P45 to karta podatkowa wystawiana przez pracodawcę wraz z rozwiązaniem umowy o pracę.
  • P60 to dokument uwzględniający wszystkie dochody i podatki uiszczone w danym roku podatkowym. Pracownik musi go otrzymać do ostatniego dnia kwietnia każdego roku podatkowego. Jest to typowy odpowiedni PIT-11 obowiązującego w Polsce.

Procedura uzyskania zwrotu podatku z UK w Polsce nie jest trudna, jednak wymaga wiedzy na temat tego, jakie dokumenty musi przygotować pracownik. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione prawidłowo, warto skorzystać z usług naszego biura rachunkowego, które specjalizuje się w rozliczaniu podatku z zagranicy.

Oprócz wymienionych wyżej dokumentów, czyli P45 i P60, pracownik powinien posiadać też Statement of Earnings, czyli pisemne oświadczenie pracodawcy o wysokości zarobków i potrąconego od nich podatku. Jeśli nie ma możliwości uzyskania tych dokumentów, pracownik może rozliczyć się też na podstawie ostatnich rozliczeń wypłat (potwierdzenie pobranych przez pracownika wynagrodzeń). Chociaż rozliczenie na podstawie tzw. payslipów jest możliwe, to jednak cała procedura zwrotu podatku może być nieco dłuższa.

Oprócz tego do rozliczenia podatku z UK potrzeba również przygotować kopię dowodu osobistego lub paszportu, dane pracodawcy, numer ubezpieczenia społecznego nadany przez urząd skarbowy w Anglii, numer konta bankowego do przesłania zwrotu podatku.

O zwrot podatku z Wielkiej Brytanii można ubiegać się nawet do 4 lat od powrotu do Polski. Niestety terminy zwrotu nie zostały dokładnie określone. Zwykle trzeba czekać od 2 do nawet 6 miesięcy. Niemniej im szybciej złożysz prawidłowo skompletowane dokumenty, tym sprawniej przebiega cały proces rozliczenia.

Wróć

Copyright © 2021 Perfekt Biuro Rachunkowe. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Created by: Weben.pl